Všetky správy

17. február 2020

Realitný trh očami Svoboda & Williams po štvrtýkrát

Realitná kancelária Svoboda & Williams zverejnila štvrté vydanie publikácie Market Report, ktorá sumarizuje dianie v prémiovom segmente pražského trhu rezidenčných nehnuteľností za druhú polovicu roku 2019. Významnou udalosťou minulého roka bola expanzia na slovenský trh, preto sa celé vydanie nesie v česko-slovenskom duchu a zároveň vychádza prvýkrát aj v slovenčine.

Analýzy v rámci Market Reportu sú založené na dátach o predajných a nájomných transakciách realizovaných kanceláriou Svoboda & Williams. Vďaka doplneniu údajov o predaji získaných z katastra nehnuteľností, ktoré svojimi parametrami zodpovedajú portfóliu Svoboda & Williams, vzniká komplexný prehľad predajných a nájomných cien na pražskom trhu prémiových rezidencií. Market Report zároveň zhŕňa dianie na pražskom realitnom trhu, ktorý zasadzuje do kontextu vnútroštátnej i medzinárodnej ekonomiky. Súčasťou publikácie je rubrika Focus, ktorá je tentoraz pri príležitosti vstupu Svoboda & Williams na Slovensko venovaná Bratislave.

V druhom polroku 2019 zaznamenala Svoboda & Williams v segmente prémiových rezidenčných nehnuteľností nasledujúce trendy:

Predaj:
- Rastúci dopyt po investičných bytoch tlačí na zvyšovanie cien nehnuteľností
- Zvyšujúce sa náklady na stavebné práce a dokončenie v prémiovom štandarde povedú k rastu cien nehnuteľností v prémiovom segmente
- Priemerná dosiahnutá cena za m2 nehnuteľností sledovaných Svoboda & Williams medziročne vzrástla o 3%
- V roku 2019 došlo k zvýšeniu počtu začatých stavieb v Prahe o 102%

Prenájom:
- Ponuka v prémiovom segmente zostáva stabilná, k jej zníženiu došlo len v cenovom segmente bytov s nájmom do 25 tis. Kč
- Dopyt mierne oslabol kvôli chýbajúcej motivácii nájomcov ku sťahovaniu
- Rastie ponuka krátkodobých prenájmov

Neoddeliteľnou súčasťou Market Reportu je tiež podrobná analýza predajných a nájomných cien na pražskom trhu prémiových rezidenčných nehnuteľností. Vychádza iba z dát postavených na realizovaných, nie ponukových cenách. Svoboda & Williams pre tento účel vytvorila v spolupráci s Fakultou informatiky a štatistiky Vysokej školy ekonomickej v Prahe analytický nástroj Index cien nájmov S&W + VŠE.

Svoboda & Williams Market Report | H2 2019 k stiahnutiu (pdf)
Index cien nájmov S&W + VŠE (pdf)

Market Report | Svoboda & Williams

Novo zaradené nehnuteľnosti e-mailom Pravidelne každý mesiac Vás budeme informovať o novo zaradených nehnuteľnostiach na predaj a prenájom.
Nižšie prosím zadajte svoj e-mail.

Chcem dostávať novinky

Ďakujeme za Váš záujem. Registrácia k newslettru prebehla v poriadku.