Všetky správy

09. február 2021

Bratislavský realitný trh v roku 2020 rástol i napriek kríze

Rok 2020 bol nepochybne poznačený pandémiou Covid-19 a s ňou spojenými obmedzeniami na trhu, ktoré sa dotkli azda každého sektoru. Realitný trh má však za sebou úspešných dvanásť mesiacov, a to aj napriek nepriaznivým prognózam zo začiatku pandémie. Tím Svoboda & Williams sa i počas koronakrízy rozrástol a prišiel s niekoľkými inováciami, vďaka ktorým sa rýchlo adaptoval.

Dopyt vysoko prevyšujúci ponuku spôsobil, že ceny nehnuteľností kríza neznížila, ale naopak v roku 2020 dosiahli nové maximá. Cena za meter štvorcový bytov v novostavbách dosiahla približne 3 500 eur, čo je 11% nárast oproti minulému roku. Čiastočné zmeny zaznamenalo nájomné bývanie, kde došlo k zvýšeniu ponuky z dôvodu presunu bytov ponúkaných na krátkodobý prenájom do segmentu dlhodobých nájmov či ich predaju. V niektorých regiónoch z tohto dôvodu klesli ceny priemerného mesačného nájmu približne o 15 %.

Investícia do nehnuteľnosti je dlhodobo jednou z tých najistejších a kríza tento fakt ešte znásobila. „Aktuálne sa veľa peňazí pumpuje do záchrany ekonomiky, čo zrejme vyvolá infláciu, a práve preto môžu byť nehnuteľnosti, aj tie luxusné, bezpečným prístavom. Mnoho ľudí dnes vníma kúpu nehnuteľnosti ako ‚dôchodkový pilier‘. Deje sa tak z dôvodu častých úprav dôchodkového systému, ktorému preto ľudia neveria, jeho garancie vnímajú ako nedostatočné a hľadajú vlastné riešenia aj vo forme kúpy nehnuteľnosti, ktorú môžu napríklad prenajímať a mať z nej príjem,” komentuje David Martan, riaditeľ Svoboda & Williams Slovakia. Kúpna sila ostáva aj napriek pandémii relatívne silná, kým ponuka je nedostatočná – aj preto sa dá naďalej predpokladať rast cien i v priebehu roka 2021.

Bratislavský realitný trh v roku 2020 rástol i napriek kríze

Novo zaradené nehnuteľnosti e-mailom Pravidelne každý mesiac Vás budeme informovať o novo zaradených nehnuteľnostiach na predaj a prenájom.
Nižšie prosím zadajte svoj e-mail.

Chcem dostávať novinky

Ďakujeme za Váš záujem. Registrácia k newslettru prebehla v poriadku.