Všetky správy

08. marec 2021

Jediný obraz Winstona Churchilla z obdobia druhej svetovej vojny vydražený v aukčnej sieni Christie's za 7 miliónov libier

Obraz niekdajšieho britského premiéra Winstona Churchilla nazvaný Veža mešity Kutubíja (Tower of the Koutoubia Mosque) bol 1. marca vydražený v londýnskej aukčnej sieni nášho partnera Christie's za 7 miliónov libier. Odhadovaná cena bola pritom 2,5 milióna libier.

Pravdepodobne najznámejší Churchillov obraz bol doteraz súčasťou rodinnej zbierky Angeliny Jolie. Ide o jediné dielo, ktoré Churchill vytvoril počas druhej svetovej vojny, konkrétne pri oficiálnej návšteve Maroka v roku 1943, kde sa spoločne s americkým prezidentom Franklinom D. Rooseveltom zúčastnil tajnej konferencie v Casablance. Išlo o dôležitý moment druhej svetovej vojny, počas ktorého došlo k zjednoteniu budúcej stratégie dvoch mocností. Po skončení konferencie Churchill navštívil svoj milovaný Marrákeš a vyzval Roosevelta, aby sa k nemu pridal.

Obraz je významný práve svojím historicko-politickým presahom. Churchill obdivoval jedinečne tvarovanú marockú krajinu a hru svetiel pri západe slnka a trval na tom, aby Roosevelt na vlastné oči videl marrákešskú panorámu. Olejomaľbu zachytávajúcu Marrákeš spoločne s pohorím Atlas potom americkému prezidentovi venoval. Veža mešity Kutubíja je nepochybne najlepší obraz, ktorý Winston Churchill vytvoril. Podľa Nicka Orcharda, ktorý má na starosti oddelenie moderného britského umenia v aukčnom dome Christie's, totiž spája osobný význam, ktoré Maroko pre Churchilla malo, s priateľstvom medzi dvoma svetovými lídrami. Tým, že Churchill obraz Rooseveltovi daroval, zdôraznil ako veľmi si vážil spojenectvo, ktoré medzi Britániou a Spojenými štátmi počas druhej svetovej vojny vzniklo. Išlo tak o veľmi osobný diplomatický akt.

Winston Churchill začal zachytávať marocké scény už počas svojej prvej návštevy tejto krajiny v roku 1935. Počas života namaľoval viac ako 500 obrazov, z ktorých väčšinu daroval rodine a priateľom, veľká časť však zostala v jeho osobnom vlastníctve. V dnešnej dobe sú Churchillove diela zberateľmi umenia veľmi žiadané. 

Jediný obraz Winstona Churchilla z obdobia druhej svetovej vojny vydražený v aukčnej sieni Christie's za 7 miliónov libier

Novo zaradené nehnuteľnosti e-mailom Pravidelne každý mesiac Vás budeme informovať o novo zaradených nehnuteľnostiach na predaj a prenájom.
Nižšie prosím zadajte svoj e-mail.

Chcem dostávať novinky

Ďakujeme za Váš záujem. Registrácia k newslettru prebehla v poriadku.