Všetky správy

23. marec 2022

Christie's bude dražiť legendárny portrét Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola

V newyorskej aukčnej sieni Christie's prebehne v máji dražba portrétu Marilyn Monroe od Andyho Warhola. Ide o jeden z najikonickejších obrazov v histórii a ukážku vizuálnej sily, ktorú bol Warhol schopný pretaviť do svojich diel. Podľa odhadov sa cena portrétu môže vyšplhať až na rekordných 200 miliónov dolárov, čo by predstavovalo najdrahšie vydražené dielo z éry 20. storočia.

Portrét Marilyn Monroe patrí spoločne s konzervami Campbellových polievok k Warholovým notoricky známym dielam. Legendárny predstaviteľ pop-artu začal hollywoodsku krásku zvečňovať pomocou sieťotlače v roku 1962, teda krátko po jej smrti. V roku 1964 vyvinul rafinovanejšiu a tiež oveľa náročnejšiu techniku ​​sieťotlače, prostredníctvom ktorej sa chcel vymedziť voči doterajšej masovej produkcii. Vďaka tomu vznikol veľmi obmedzený počet portrétov, ktorého je dielo Shot Sage Marilyn súčasťou.

Slávny obraz v súčasnej dobe vlastní nadácia súrodencov Thomasa a Doris Ammannových, ktorí v roku 1977 založili v Zurichu galériu Thomas Ammann Fine Art. Výťažok z predaja poputuje na aktivity nadácie, ktoré spočívajú v rozvoji detskej zdravotnej starostlivosti a vzdelávacích programov po celom svete. 

„Marilyn od Andyho Warhola predstavuje vrchol amerického pop-artu. Takto významné dielo sa v aukcii draží raz za generáciu. Je zosobneným prísľubom amerického sna, v ktorom sa na jednom plátne podarilo zachytiť optimizmus, krehkosť, ohlas a ikonografiu,“ hovorí Alex Rotter, ktorý v Christie's vedie sekciu umenia 20. a 21. storočia. 

Christie's bude dražiť legendárny portrét Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola

Novo zaradené nehnuteľnosti e-mailom Pravidelne každý mesiac Vás budeme informovať o novo zaradených nehnuteľnostiach na predaj a prenájom.
Nižšie prosím zadajte svoj e-mail.

Chcem dostávať novinky

Ďakujeme za Váš záujem. Registrácia k newslettru prebehla v poriadku.