Realitné správy

Christie's chystá dražbu umeleckej zbierky Paula Allena – aukcia v hodnote 1 miliardy dolárov má potenciál stať sa najvyššou v aukčnej histórií

Realitné správy

14.10.2022

Zhruba 150 prelomových diel v kolekcii, ktorá patrila neskorému spoluzakladateľovi Microsoftu a miliardárovi, Paulovi Allenovi, je odhadovaných, že presiahnu hodnotu 1 miliardy dolárov - v dvoch živých dražbách začínajúcich 9. novembra.
Táto hodnota by predstavovala najdrahšiu zbierku jedného majiteľa, akú umelecký trh predstavil v aukčnej sieni a predbehla by tak i čiastku zbierky Rockefellerovej rodiny, ktorá sa v roku 2018 vyšplhala na 835 miliónov dolárov.

Diela od vplyvných mien maliarskeho sveta – Cézanne, Seurat, Van Gogh a ďalších – sú odhadované, že môžu dosiahnuť hodnotu 100 miliónov ako individuálne kúsky.
Allenova zbierka je reflekciou jeho zapálenia k umeniu a vzhľadom na jej impozantnú úroveň bude pred samotnou dražbou cestovať po svetovom turné v metropolách Hong Kong, Los Angeles, Taipei, Šanghaj a Londýn.

Paul G. Allen počas svojho života venoval viac než 2,6 miliardy na účely biovedy, umenia, hudby, filmu a životného prostredia. Výťažok z dražby Visionary poputuje takisto na filantropické účely, ktoré ešte neboli verejnosti predstavené.
CEO aukčného domu Christie’s, Guillaume Cerutti, sa vyjadril o osobe Allena ako o “inšpiratívnej” a dodal, že kvalita umeleckej zbierky pretkaná s dobročinnosťou tohto charakteru, vytvoria z dražby “udalosť nepredstaviteľných rozmerov.”

Ďalšie realitné správy

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.