Z portfólia Christie's – Ayer Mansion stvárňuje umelecké dielo z pera Louisa Comfort Tiffanyho

10.02.2023
Viac informácií o nehnuteľnosti

Vzácnejší ako diamant od rovnomenného dizajnéra šperkov je dom jediný svojho druhu – Ayer Mansion. Táto rezidencia bola kompletne navrhnutá Louisom Comfort Tiffanym, synom Charlesa Tiffanyho, zakladateľa známej značky Tiffany & Co. Louis, narozdiel od svojho otca, nevenoval pozornosť šperkom, ale inklinoval k interiérovému dizajnu a architektúre.
Louis C. Tiffany bol trendsetter vkusu a majstrom ornamentu a farieb –  jeho tvorba pomohla rozvoju interiérového dizajnu a zároveň spustila prevrat farbenia skla, vďaka čomu sa stal vplyvnou osobnosťou amerického dizajnu. 

Jediné plne dokončené sídlo od Tiffanyho bolo postavené v roku 1901 a pozostáva z dvoch budov, ktoré sa rozprestierajú až na 5 poschodí. Mestská vila v rozmeroch takmer 1450 m2 je považovaná za najobsiahlejší žijúci príklad dizajnérovej rezidenčnej vízie a je jedinou budovou, na ktorej dizajnér pracoval od počiatku až po kolaudáciu (vrátane exteriéru).

Dispozícia nehnuteľnosti pozostáva zo 6 spální, 12 kúpeľní, obývacích a jedálenských priestorov, niekoľkých salónikov, klubovne, 2 pracovní, súkromného apartmánu, posilňovne s wellness zónou, vinárne, menšieho baru, terasy, strešnej terasy a garáže pre 3 autá. 

Medzi najvýraznejšie a ospevované prvky patria jednoznačne schody trompe-l'œil zdobené s precíznosťou každého detailu, až sa zdá, že skutočne vedú do starovekej gréckej svätyne. Tiffany použil jemu charakteristické vrstvenie číreho a matného skla pre pridanie pozoruhodnej optickej ilúzie a trojrozmernej hĺbky.

Dizajnérovo zázemie v tvorbe lámp sa odzrkadlilo v kreatívnom použití skla naprieč celým bývaním, či už vo forme tabuľového skla alebo v detailoch farbeného skla. Nesmie samozrejme chýbať ani osvetlenie na mieru zdobiace interiéry naprieč celou nehnuteľnosťou. Tifannyho slávne mozaikové lampy sa často objavujú v aukciách po celom svete, ich cena sa zvyčajne šplhá na 3 milióny dolárov a popularita podnecuje aj predaj napodobenín. 

Niekoľko dekád bola budova sídlom viacerých neziskových organizácií a slúžila aj ako kultúrne stredisko pre ženy z okolitých univerzít. Počas tejto doby boli dvere pravidelne otvorené verejnosti za účelom prehliadok, koncertov a prednášok. 

Pravdepodobne jedna z najžiadanejších rezidencií v Bostone sa dnes predáva ako jeden privátny celok, práve kvôli zachovaniu jej impozantnej historickej hodnoty – v roku 2005 bola budova oprávnene vymenovaná za Národnú kultúrnu pamiatku (National Historic Landmark).

Ďalšie realitné správy

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.