Naši makléri o situácii na trhu: Klienti používajú pri platbe prevažne vlastné zdroje ale ich správanie je stále opatrné

14.11.2023

“Keď sa pozrieme na bežný trh, ktorý sa zameriava na nehnuteľnosti s nižšou cenovkou, tento segment nie je veľmi dotknutý a ani nebol. Príčinou je aj financovanie – klienti, ktorí si kupujú takýto typ nehnuteľností, majú v drvivej väčšine vlastné finančné prostriedky. Aktuálny pokles dopytu súvisí najmä s komplikovanejšou dostupnosťou hypoték a s vyššími úrokovými sadzbami, čo sa logicky luxusného segmentu až tak netýka.” potvrdzuje David Martan, Managing Director Svoboda & Williams. 
“Z môjho pohľadu trh už niekoľko mesiacov viac-menej stojí a osobne si za posledné mesiace nevybavujem klienta, ktorý by financoval nehnuteľnosť hypotékou. Tým, že sa väčšina obchodov realizuje bez úveru, ich priebeh býva hladší a rýchlejší.” dodáva Jan Hudcovič, Property Consultant Svoboda & Williams.

Trh s prémiovými nehnuteľnosťami má svoje špecifické atribúty, rovnako ako každý klient predstavuje set individuálnych požiadaviek nad rámec bežného predaja, čím sa odlišuje od bežného realitného trhu. Zvýšený dopyt preto zaznamenávame u nehnuteľností so silným géniom loci alebo u moderných nehnuteľností s pokrokovými technológiami. "Z mojej perspektívy sú na trhu výrazne silnejšie nehnuteľnosti, ktoré sú niečím výnimočné a zaujímavé, preto pri nich častokrát ani nie je vyžadovaná zľava.” hovorí Hudcovič.

Dopyt po investičných nehnuteľnostiach u Svoboda & Williams takisto zaznamenal nárast, záujem je najmä o byty s menšou dispozíciou, ktoré klienti ďalej využívajú ako zdroj pasívneho príjmu

David Martan má do budúceho roka pozitívne vyhliadky: “Od konca tretieho kvartálu vnímame akési oživenie. Budúcnosť na realitnom trhu tak prestáva byť až taká temná, ako to možno naznačujú niektoré médiá. Samozrejme sa situácia za posledný rok dotkla aj nás – časť klientely čakala na znižovanie cien i vyše roka. Začínajú si však byť vedomý, že výrazný prepad cien nie je na horizonte a ak chcú investovať, teraz je ten správny čas.” 


Ďalšie realitné správy

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.