Predaj zbierky Sira Eltona Johna v Christie's sa stal svetovou senzáciou

10.04.2024

Po tom, čo Elton John v novembri minulého roka predal svoj rozľahlý penthouse v atlantskom mrakodrape za 7 miliónov dolárov, sa na trh dostala jeho eklektická zbierka umenia. Ponuka doplnená o celý rad osobných predmetov prilákala na predaukčnú výstavu v Christie's Rockefeller Center v New Yorku viac ako 9 000 Eltonových fanúšikov z celého sveta. Ďalších 450 000 zberateľov si predmety pozrelo online. 

Christie's rozdelila samotnú aukciu na niekoľko dní. Už úvodný večer bol mimoriadne úspešný. Aukčný dom ponúkol v priebehu podujatia 49 položiek, ktorých predaj v mnohých prípadoch niekoľkonásobne prekonal predaukčné odhady. Eltonov Bentley Continental z roku 1990 dosiahol viac ako 17-násobok minimálneho odhadu, konečná cena páru strieborných kožených vysokých topánok na platforme z roku 1971 ho prekonala 19-násobne a predaj dvoch náramkových hodiniek dokonca prekonal svetové aukčné rekordy. Najdrahším predmetom večera bol Banksyho Triptych Flower Thrower z roku 2017, ktorý sa predal za 1 925 500 dolárov. Celkovo tak Christie's počas prvého večera utŕžila 8 miliónov dolárov.

Nasledovali dve denné aukcie, ktoré vyniesli 6 474 132 dolárov, a ďalšie kusy, ktoré bolo možné dražiť online v šiestich tematických aukciách, ktoré vyniesli spolu 6 102 810 dolárov. Približne tretinu celkovej sumy tvorila Johnova mimoriadna zbierka fotografií s dielami Herba Rittsa, Richarda Avendona, Brucea Webera, Helmuta Newtona a Cindy Shermanovej. Zberateľov lákali aj memorabílie ikony štýlu: bolo tu klavír Yamaha z roku 1992, Eltonove prepracované divadelné kostýmy, zafírový prsteň, sada porcelánu Rosenthal a stovky hodvábnych košieľ navrhnutých spevákovým priateľom Giannim Versace s vlastnými potlačami.

Prezidentka Christie's Americas Bonnie Brennanová uviedla, že aukcia upevnila Johnov kultúrny odkaz. "Bolo pre nás absolútnou cťou predstaviť tieto predmety tisícom fanúšikov a zberateľov a osláviť výnimočné zberateľské oko Eltona Johna i osobitnú kapitolu, ktorú Atlanta zohrala v jeho živote," povedala Brennanová. Aukčný dom Christie's je lídrom na svetovom trhu v segmente súkromných zbierok a každoročne organizuje viac ako 15 takýchto podujatí. Medzi historicky najúspešnejšie patria aukcie zbierok Elizabeth Taylor, Yvesa Saint Laurenta a naposledy Peggy a Davida Rockefellerovcov.

Ďalšie realitné správy

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.