Digitálne technológie v posledných rokoch výrazne ovplyvňujú umeleckú scénu aj trh s umením. V polovici júla usporiadal aukčný dom Christie's v Rockefeller Centre už ôsmy ročník Art + Tech Summitu. Zišli sa na ňom umelci, lídri tech biznisu, akademickí aj zástupcovia regulačných orgánov, aby debatovali o úlohe a dopade technológií vo svete umenia. V septembri chystá dražbu dokumentov vedeckých inovácií.
Pred troma rokmi sa práve Christie's stala prvou veľkou aukčnou sieňou, ktorá ponúkla do dražby čisto digitálne umelecké dielo. Išlo o NFT amerického grafického dizajnéra Mikea Winkelmanna známeho pod pseudonymom Beeple. S dosiahnutou predajnou cenou 69 miliónov dolárov sa dielo okamžite stalo najdrahším NFT na trhu. Zatiaľ čo po rekordnom roku 2021 čelí NFT prepadu, Christie's stále vsádza na digitálne umenie. "Veríme, že tieto diela majú dlhodobú perspektívu, hoci ich po ceste určite čakajú vrcholy aj prepady," myslí si prezidentka Christie's Bonnie Brennanová.
Predvlani preto Christie's najala bývalého výkonného riaditeľa Microsoftu Devanga Thakkara, aby pod jej značkou rozvíjal venture kapitálové investície do nových technológií. Minulý rok Christie's investovala do hologramovej spoločnosti Proto. Pri dlho očakávanej februárovej dražbe eklektickej umeleckej zbierky pop star Eltona Johna tak vítal príchodzích práve jeho hologram. Prezidentka Christie's technológiu sama použila, aby sa „zúčastnila“ konferencie v Los Angeles. Technológia aukčnému domu umožňuje virtuálne vystavovať aj samotné umelecké diela. „Keď sme v San Franciscu vystavili „Malého tanečníka“ od Edgara Degasa, niektorí klienti boli presvedčení, že skutočne videli originál,“ hovorí Brennanová.
V newyorskom Rockefellerovom centre, kde sa konal spomínaný Art + Tech Summit, je aktuálne vidieť Kolekciu „Gen One“. Ide o zbierku predmetov spoluzakladateľa Microsoftu Paula Allena mapujúcu niektoré z najvýznamnejších technologických inovácií minulého storočia. Súčasťou zbierky, ktorá sa bude dražiť 10. septembra, je potrebný osobný počítač Apple-1 z roku 1976, ktorý mával na stole Steve Jobs. V ponuke je Einsteinov list z roku 1934 prezidentovi Rooseveltovi, ktorý priviedol USA do jadrového veku alebo skafander pre prvého astronauta vo vesmíre z roku 1964.
„Podstatou nášho biznisu zostáva predaj ikonických umeleckých diel,“ hovorí Bonnie Brennanová. „Napriek tomu musíme reagovať na dopyt. Zberateľstvo dnes funguje inak ako pred pol storočím. Keby pred 30 rokmi niekto povedal, že začneme dražiť luxusné kabelky, určite by som povytiahla obočie,” dodáva. Slovo 'umenie' dnes podľa nej zahŕňa oveľa širšie spektrum významov. „Pre mnohých ľudí to už nie je výhradne obraz, ktorý si zavesí na stenu, ale napríklad tenisky nevyčísliteľnej hodnoty, starostlivo uložené v značkovom púzdre,“ konštatuje Brennanová s tým, že Allenova zbierka vyvolala značný dopyt a oslovuje širšie publikum dražiteľov, než klasické umenie. „Je to kus americkej histórie,“ uzatvára prezidentka Christie's.