Svoboda & Williams používa súbory cookies na zlepšenie vašich užívateľských skúseností. Kliknutím na „OK“ vyjadrujete svoj súhlas.
Ok

Realitné správy

Christie's bude dražiť legendárny portrét Shot Sage Blue Marilyn od Andyho Warhola

23.03.2022

V newyorskej aukčnej sieni Christie's prebehne v máji dražba portrétu Marilyn Monroe od Andyho Warhola. Ide o jeden z najikonickejších obrazov v histórii a ukážku vizuálnej sily, ktorú bol Warhol schopný pretaviť do svojich diel. Podľa odhadov sa cena portrétu môže vyšplhať až na rekordných 200 miliónov dolárov, čo by predstavovalo najdrahšie vydražené dielo z éry 20. storočia.

Portrét Marilyn Monroe patrí spoločne s konzervami Campbellových polievok k Warholovým notoricky známym dielam. Legendárny predstaviteľ pop-artu začal hollywoodsku krásku zvečňovať pomocou sieťotlače v roku 1962, teda krátko po jej smrti. V roku 1964 vyvinul rafinovanejšiu a tiež oveľa náročnejšiu techniku ​​sieťotlače, prostredníctvom ktorej sa chcel vymedziť voči doterajšej masovej produkcii. Vďaka tomu vznikol veľmi obmedzený počet portrétov, ktorého je dielo Shot Sage Marilyn súčasťou.

Slávny obraz v súčasnej dobe vlastní nadácia súrodencov Thomasa a Doris Ammannových, ktorí v roku 1977 založili v Zurichu galériu Thomas Ammann Fine Art. Výťažok z predaja poputuje na aktivity nadácie, ktoré spočívajú v rozvoji detskej zdravotnej starostlivosti a vzdelávacích programov po celom svete. 

„Marilyn od Andyho Warhola predstavuje vrchol amerického pop-artu. Takto významné dielo sa v aukcii draží raz za generáciu. Je zosobneným prísľubom amerického sna, v ktorom sa na jednom plátne podarilo zachytiť optimizmus, krehkosť, ohlas a ikonografiu,“ hovorí Alex Rotter, ktorý v Christie's vedie sekciu umenia 20. a 21. storočia. 

Ďalšie realitné správy

Lokalita
Parametre
Veľkosť
Min.
Max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.
Cenové rozpätie
Cena min.
Cena max.